|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 3846
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2004-02-29 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
... și dacă visul acesta s-ar sparge în mii de fărâme de praf pe care n-aș putea să le ademenesc în mine, "tu" nu ai înțelege, "eu" nu aș înțelege ... și dincolo de "noi" s-ar naște un indefinit val de gânduri și idei ...
... și dacă ceea ce încerc să desenez peste "mine" și peste "tine" n-ar fi o dulce armonie, "noi" nu am înțelege, căci "eu" aș fi un pictor fără mâini, iar "tu" - o pânză de tablou fără un pictor ... ... și dacă întunericul "meu" ar găsi lumina "ta", "tu", "eu", "noi" nu am înțelege, căci ceea ce-ar rămâne dincolo de toate ar fi lumina "mea", dar întunericul "tău" ... ... și dacă buzele "mele" ar fredona un cântec surd și "tu" nu l-ai simți, "noi" nu am înțelege, căci "eu" aș fi o vioară mută, iar "tu" un biet afon visând la liniște ... ... și dacă ochii mei nu ți-ar ucide glasul c-o durere dulce, "eu" nu aș înțelege, "tu" nu ai înțelege, căci dincolo de toate aș fi o rază ce zâmbește nimănui, ai fi un cub de gheață căutând un foc ucis ... ... și dacă "eu" și "tu" nu vom naște "noi", și dacă "mie" și "ție" nu vor naște "nouă", și dacă "ale mele" și "ale tale" nu vor naște "ale noastre" ... și dacă ... ... atunci dragostea e o cortină moartă ce se trage peste scena unui suflet, lăsând în urmă doar regret și întuneric ...
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad